Zašto bi elektromotor trebao servisirati stručnjak?
Elektromotori se sastoje od mnogo različitih komponenti i zato je za uspješan servis elektromotora potrebno dobro poznavanje. Čak i kada traže problem, laici mogu brzo doći u nerješivu situaciju i napraviti ozbiljne pogreške. Zbog usklađenih komponenti također je važno raditi točno i kompetentno te ne praviti greške koje bi kasnije mogle dovesti do totalnog gubitka. Profesionalci znaju sve zamke elektromotora, često imaju dugogodišnje iskustvo i točno znaju na što treba paziti. Za dugovječnost elektromotora preporuča se i traženje stručne pomoći. Električar zna popraviti elektromotor kako bi se i dalje mogao učinkovito koristiti.
Što su elektromotori?
Elektromotori su uređaji koji pretvaraju električnu energiju u mehaničku energiju. Elektromotori uglavnom rade na principu elektromagnetske indukcije, iako postoje i elektromotori koji koriste i druge elektromehaničke pojave, kao što su elektrostatička sila i piezoelektrični efekt. Kad kažemo elektromotor, uglavnom mislimo na rotacijski elektromotor, tj. motor koji stvara rotacijsko gibanje. Postoje i linearni motori. Glavna prednost istosmjernih motora u odnosu na one koje napajaju izmjenične varijable je lakša kontrola brzine, momenta i smjera vrtnje. DC motori su uglavnom napravljeni za manje snage, jer bi za veću snagu morali imati veće i jače istosmjerne izvore. DC motori se mogu podijeliti na spojene namote polja (stator) i armaturu (rotor). Imamo serijske i paralelne motore. Motori s četkicom sastoje se od statora (trajnih magneta), rotora, četkica i komutatora. Komutator je mehanički prekidač koji povremeno mijenja smjer struje u motoru. Sastoji se od para međusobno izoliranih polucilindričnih bakrenih kontakata pričvršćenih oko rotora. Četke se koriste za zatvaranje kruga između izvora preko prekidača. Izrađene su od mekšeg materijala od komutatora i lako se mijenjaju jer se zbog eksploatacije troše.
Što je namotavanje motora?
Riječ je o premotavanju svih vrsta elektromotora. U tom smislu postoje specijalizirane službe koje se time bave. Uz to servisiraju i prateću opremu. Majstori koji servisiraju elektromotore mogu se pohvaliti dugogodišnjim, a često i desetljećima iskustva u ovom poslu, odnosno u elektromehanici i elektroenergetici. Moguće je koristiti uslugu namota trofaznih i jednofaznih elektromotora, različite snage npr. od 0-90 KW; također se servisiraju jednosmjerni elektromotori kao i cirkulacijske pumpe za toplu i hladnu vodu; motori za dizala; elektromagnetske kočnice; sve vrste transformatora, punjača, pretvarača se premotaju, a izrađuju se po narudžbi.
Karakteristike elektromotora
Motori su standardno izrađeni za nazivni mrežni napon od 3 x 380V, 50 Hz. Po posebnom zahtjevu motori se mogu izraditi i za druge napone do 660V, kao i za sve ostale frekvencije u rasponu od 42 Hz do 60 Hz. Motori se mogu priključiti na mrežu nazivne frekvencije bez smanjenja snage, u kojoj napon odstupa za ± 5% od nazivne vrijednosti. Trofazni elektromotori se mogu spojiti na regulatore frekvencije, što znači da se frekvencija može koristiti za smanjenje i povećanje brzine elektromotora. Nazivne snage motora su za kontinuirani rad, temperatura okoline do 40ºC, nadmorska visina do 1000m, nazivni napon napajanja i nazivna frekvencija. Za posebne uvjete rada, temperaturu okoline veću od 40ºC, nadmorsku visinu veću od 1000m, česte startanje ili startanje većih ljuljačkih masa, obratite nam se s posebnim zahtjevom.
Servis elektromotora perilice rublja
Servis elektromotora perilice rublja zahtijeva iskusnog električara, jer je popravak elektromotora puno zahtjevniji od ostalih popravaka vezanih uz perilicu. Kolektorski elektromotor prisutan je u velikom broju uređaja. Poznat je i kao električni motor s četkama. Kolektorski elektromotor se sastoji od rotora i statora. Rotor je dio motora koji se rotira, kao što mu ime govori. Dio motora koji se ne okreće je stator. Rotor je smješten unutar statora. Tijekom našeg poslovanja shvatili smo da se rotor sigurno više kvari nego sam stator. U sklopu popravka kolektorskog elektromotora perilice rublja vršimo: Namotavanje (servis) rotora na kolektorskim motorima, zamjenu ili popravak kondenzatora, četkica i ležajeva rotora, Namotavanje statora motora i po potrebi , premotavanje jedne ili obje strane.
Kakav servis elektromotora trebamo?
Stručna služba obavlja kompletno premotavanje elektromotora manje i veće snage, strojnu obradu vratila pumpi, zamjenu ležajeva, pjeskarenje, prelakiranje kućišta, popravak statora i rotora, kao i balansiranje na elektronskom balansu. Među usluge koje usluge pružaju svojim klijentima možemo dodati i popravak motora kočnica, magneta za namotavanje i zalijevanje, magneta za namotavanje u auto klima uređajima, servis motora koji pokreću dizala, zamjenu kliznih dijelova. U svakom slučaju, na električaru je da procijeni koja nam je usluga potrebna, jer samo on može dati adekvatan odgovor na ovo pitanje.
Koliko košta servis elektromotora?
Za servis elektromotora za perilice rublja, primjerice, potrebno je izdvojiti u prosjeku oko 70 €. U ovu cijenu uključeno je: kontrola ispravnosti prilikom remonta, ispitivanje motora, detekcija kvara, namotavanje ili remont rotorskog dijela motora, zamjena grafitnih četkica, zamjena oba ležaja, balansiranje rotora, kompletna obrada struga, lakiranje… Dodajmo da se radni sat naplaćuje oko deset eura, što znači sve što se može napraviti u radionici u roku od jednog sata.