Važnost izolacije poda
Izolacija podova osigurava zaštitu od hladnoće i smanjuje gubitke topline. Za to se koristi mineralna vuna ili stiropor čija je gornja strana zaštićena cementnom oblogom. Na cementni estrih postavlja se podna obloga, parket ili patos. Hidroizolacija se postavlja između mineralne vune i betonske ploče. Dobar majstor znat će točno kakvu je podnu izolaciju najbolje postaviti, stoga preporučamo da traženu uslugu objavite na bellcom-hrvatska.com i pričekate ponude tvrtki u vašem okruženju.
Metode izolacije poda
Što se tiče načina izolacije podova, najispravniji način da hladnoća odozdo ne curi kroz temelj i u kuću je ugradnja toplinske izolacije otporne na visoki tlak izravno ispod temeljne ploče. Ovom metodom učinak toplinske izolacije je tako dobar da se ni niske temperature tla, znatno niže od 10 °C, uopće ne osjete s unutarnje strane podne ploče. Zaštitna brana protiv hladnoće trebala bi se idealno sastojati od termoizolacijskih ploča koje su istovremeno otporne na velika tlačna opterećenja – klase čvrstoće 50 ili 70. Takve termoizolacijske ploče su stoga toliko čvrste da se na njih može postaviti cijela zgrada.
Izolacija podova kamenom vunom
Kada je u pitanju izolacija podova kamenom vunom, na ovaj način se postiže toplinska i zvučna izolacija. Sama montaža se radi na dva načina, ovisno da li se radi o etaži u prizemlju ili međukatu. Plutajući pod najčešći je naziv za ovaj instalacijski sustav, a uz osnovnu montažu treba obratiti pozornost na slaganje lajsni od kamene vune uz zidove, koje sprječavaju prijenos buke ne samo kroz pod već i kroz zidove u susjedne ili u prostorije ispod. Kod nas se u tu svrhu dosta koristi Styrodur (prešani stiropor) koji ima veću gustoću od stiropora. Razlika između ta dva materijala je prilično velika i ne može se dati jednostavan odgovor koji je bolji. Vrlo je preporučljivo da majstor koji postavlja plivajući pod ima prethodno iskustvo s materijalom za koji smo se odlučili (stiropor ili kamena vuna).
Važnost izolacije poda potkrovlja
Ako se potkrovlje ne koristi kao stambeni ili poslovni prostor, odnosno ako se u njemu ne borave dulje vrijeme tijekom dana ili noći, logično je da se takav prostor ne grije niti jednom od energenata. izvora (struja, ugljen, plin, drvo…). No, utoliko je važnije toplinski izolirati zadnju međuspratnu ploču ugradnjom toplinske izolacije u tavansku etažu, kako bi energija (toplina) što manje dolazila iz grijanog poda ispod potkrovlja u negrijani tavan, a zatim kroz tavan i izvan zgrade.
Kako osigurati kvalitetnu izolaciju poda?
Za kvalitetnu izolaciju poda koristi se plivajući pod s kamenom vunom debljine 5 cm. S gornje i donje strane potrebno je postaviti paropropusnu foliju, budući da se postavlja prema grijanoj strani. Inače, građevinski standardi nalažu da se to mora učiniti jer se na taj način povećava zvučna izolacija poda, što pridonosi boljim životnim uvjetima. Toplinska izolacija hladnih podova jednostavan je način smanjenja toplinskih gubitaka i povećanja udobnosti stanovanja. Ako nema odgovarajuće toplinske izolacije kod podnog grijanja dolazi do velikih toplinskih gubitaka. U novogradnji gubici iznose oko 6% ukupnih toplinskih gubitaka, no i tada se preporuča ugradnja izolacije. U ovom slučaju posebno je učinkovita toplinska izolacija stropa podruma. Debljina podne izolacije ovisi o temperaturi rashladne prostorije, a treba biti 8 cm za podove iznad grijanih prostorija i 10 cm za podove okrenute prema vanjskom zraku. Ako postoji sustav podnog grijanja, ove dimenzije treba povećati za 3 cm.