Mora li popravak staklokeramičkih ploča obaviti stručnjak?
Popravak staklokeramičkih ploča treba prepustiti stručnjaku. Rizik od ozljeda i štete na vašem domu zbog nestručnog rada s trofaznom strujom je prevelik. Zato preporučamo da se obratite stručnjacima u servisu kućanskih aparata. Popravak staklokeramičkih pločica možete dogovoriti i online u terminu koji vama odgovara. Zakažite termin za servisnu intervenciju i popravak vaše staklokeramičke ploče za kuhanje bit će gotov u tren oka, a vi ćete ponovno kuhati kao profesionalac na svojoj popravljenoj staklokeramičkoj ploči.
Održavanje staklokeramičke ploče
Danas je postao trend kupovati ravne ploče za kuhinjske štednjake i izbacivati stare štednjake s pločama, tj. električni štednjaci s ravnim pločama. Istovremeno, malo ljudi razmišlja o tome kako održavati staklokeramičke ploče. Primjerice, kada šećer dospije na plamenik klasičnog štednjaka, jedina šteta je što će se malo dimiti i neugodno mirisati. Nasuprot tome, staklo se može zalijepiti za keramičku ploču i čak oštetiti površinu same ploče. To je uglavnom jedini problem sa staklokeramičkom pločom. Popravak staklokeramičke ploče neće biti niti potreban ako je redovito održavate i vodite računa o njezinoj pravilnoj uporabi.
Koje su prednosti profesionalnog popravka staklokeramičkih pločica?
Bez obzira na to je li staklo napuknuto, tehničke komponente neispravne ili je funkcionalnost ograničena, stručnjak će pronaći uzrok. Profesionalac popravlja samo ono što je stvarno pokvareno i to profesionalno, tako da ste sigurni da je staklokeramička ploča ne samo zakrpana, već potpuno popravljena i još dugo funkcionalna.
Koje pripreme treba napraviti prije popravka staklokeramičke ploče?
Prvo morate provjeriti radi li se o kombiniranoj ploči ili o samostalnoj ploči. Kombinirana ploča za kuhanje spojena je na štednjak pa ju je teže mijenjati i popravljati. S druge strane, samostojeća ploča za kuhanje može se popraviti potpuno neovisno o drugim uređajima.
Prednosti i nedostaci staklokeramičkih ploča
Što se tiče grijnih površina i načina na koji ih treba održavati, razlika je velika. Neadekvatno održavanje peći sa staklokeramičkom pločom može dovesti do njenog pucanja. Posebnu pozornost treba obratiti na šećer i tekućine koje ga sadrže u velikim količinama. Ako upalite ringlu na kojoj je ostao šećer, a zatim na nju stavite zdjelu, nakon nekog vremena dolazi do kristalizacije koja često ima trajne posljedice. Ako se na staklokeramičkim pločama koristi posuđe manjeg promjera od grijača, s vremenom će doći do oštećenja.
Većina potrošača vjeruje da se staklokeramičke ploče lako lome. Srećom, ploče su prilično otporne na udarce. Daska sigurno neće popucati od recimo umjerenih jazz udaraca. Hoće li ploča puknuti ili ne ovisi o težini i obliku tijela koje padne na ploču. Oštećenja obično nastaju kada nešto udari o tanjur, bilo da se radi o staklenci, tavi ili nečem drugom. U svakom slučaju, jak udarac u jednu točku ili kada je površina tog udarca mala, dolazi do oštećenja.
Uz neke nedostatke u odnosu na stare ploče za kuhanje, staklokeramičke ploče imaju i jednu značajnu prednost. Korištenjem najmanje brzog kuhališta na staklokeramičkoj ploči štedite do 25 posto energije, dok veće grijaće površine donose uštedu od 10 posto.