Povezivanje uređaja s kućnom mrežom
Ako imate nekoliko računala, printer, ADSL ili kabelski pristup internetu, želite da sva računala imaju pristup internetu i printeru te da možete prenositi podatke između tih računala. Ovisno o hardveru koji vam je na raspolaganju, postoje dva rješenja za spajanje uređaja na kućnu mrežu:
– Ruter koji ima veći ili jednak broj LAN priključaka od broja računala – Ako imate npr. četveroportni router/modem i 6 računala, potrebno je dokupiti dodatni uređaj (hub ili switch) kako bi se sva računala mogla fizički povezati. Switch je uvijek bolja opcija, jer hub emitira sve što dobije na jedan port (broadcast na sve ostale portove), dok switch točno zna (po MAC adresi) koji je uređaj na kojem portu, što smanjuje nepotreban prijenos podataka na sama mreža.
– Single-port modem – Prva varijanta je omogućavanje “Internet connection sharing”-a + kupnja switcha/hub-a, a druga je ugradnja routera/switch/hub-a koji će se spajati nakon modema.
Čemu služi kućna mreža?
Tipična kućna mreža danas služi velikom broju uređaja: računala, telefoni, tableti, igraće konzole, možda televizori i drugi tehnički uređaji. Neki od njih povezani su mrežnim kabelom, a neki su bežični. A u samom srcu tog sustava je modem ili router koji predstavlja vezu između vanjskog internetskog svijeta (Wide Area Network – WAN) i kućne mreže (Local Area Network – LAN). Kućne mreže prvenstveno se koriste za pristup Internetu, ali je njihov potencijal znatno veći. Može se postaviti mrežni printer koji će omogućiti ispis sa svih uređaja ili mrežni poslužitelj kojem možete pristupiti sa svakog računala u kući. Jednom kada je mreža postavljena, možemo je maksimalno iskoristiti i optimizirati da bude brža i učinkovitija.
Testiranje kućne mreže
Bilo da ste profesionalni ili kućni korisnik, važno je da vaša kućna mreža radi što bliže granicama svojih hardverskih mogućnosti. A da bi se to utvrdilo, potrebno je znati kolika mu je stvarna brzina, kao i domet bežičnog signala. Kada je riječ o testiranju brzine i kvalitete Wi-Fi-ja, postoje mobilne aplikacije koje pružaju mnogo vrlo korisnih informacija koje vam mogu pomoći u procjeni zdravlja vaše bežične mreže. Za početak, možete odabrati bežični signal koji hvatate na određenoj lokaciji i vidjeti njegovu snagu. Pronađite svoju među dostupnim mrežama, prošećite po kući i pratite jačinu signala na ekranu. Sve dok je kazaljka u zelenom dijelu skale, signal je dobre kvalitete. Ako se nalazi negdje u žutom dijelu ljestvice, morate razmisliti kako tamo pojačati signal, a ako je kazaljka u sivom dijelu ljestvice, smatrajte da bežični signal s vašeg routera praktički nije dostupan na to mjesto; ako je dostupno, slabo je upotrebljivo.
Zaštita kućne mreže
Kako bi router optimalno funkcionirao potrebno je na njemu postaviti još par detalja. Jedna od njih je sigurnost kućne mreže. Počet ćemo s najjednostavnijim stvarima, kao što je lozinka za pristup routeru. Kao što znate, većina usmjerivača dolazi s unaprijed definiranom administratorskom lozinkom, koja je obično admin ili root. Ako to već niste učinili, svakako promijenite ovu lozinku. Također dodajte lozinku za pristup Wi‑Fi mreži i uključite WPA‑PSK2 zaštitu s AES enkripcijom. Dodatna razina zaštite može biti isključivanje SSID emitiranja (SSID emitiranje). Na taj će način router postati nevidljiv u eteru te će se spriječiti nepoznate osobe da se pokušaju spojiti na njega. Još jedna korisna opcija je uključivanje MAC filtera. Omogućit će pristup routeru samo uređajima čije se MAC adrese nalaze u njegovoj bazi podataka. Ovdje ipak treba obratiti pozornost na jednu sitnicu. Jeftiniji usmjerivači obično su ograničeni na 20 ili čak samo osam MAC adresa koje mogu zapamtiti, pa ako imate više uređaja koji pristupaju mreži, morat ćete nabaviti bolji usmjerivač ili neke od uređaja prebaciti na Ethernet.
Za profesionalno postavljanje kućne mreže obratite se stručnjacima na bellcom-hrvatska.com.