Postavljanje usmjerivača

Koliko je komplicirano postavljanje rutera?

Postavljanje vašeg usmjerivača može izgledati kao dosadan i težak posao, ali zapravo je mnogo lakše nego što mislite. Sve što trebate znati je gdje ide koji kabel i zatim konfigurirati nove postavke. Prvo što trebate učiniti je odspojiti modem koji ste dobili od provajdera ili kupili, a zatim ga spojiti na ruter. Uzmite ethernet kabel, koji je vjerojatno došao s ruterom, umetnite jedan kraj u modem, a drugi u WAN port rutera. WAN priključak bi trebao imati oznaku “Internet” i izgledati isto kao LAN priključak pored njega. Međutim, ponekad ovaj priključak može biti odvojen od ostalih na nekim usmjerivačima i uvijek je druge boje kako bi se istaknuo. Sljedeći korak je ponovno uključiti modem i pričekati nekoliko minuta da se sam konfigurira, nakon čega isto trebate učiniti s routerom. Kada to učinite, uzmite drugi ethernet kabel i spojite svoje računalo na usmjerivač.

Konfiguracija usmjerivača

Kako biste dovršili postavljanje usmjerivača, također je potrebna odgovarajuća konfiguracija. Otvorite preglednik na računalu i posjetite konfiguracijsku stranicu rutera. Stranica bi trebala biti navedena u uputama ili na naljepnici negdje na uređaju, ali u većini slučajeva trebate unijeti http://192.168.1.1 ili http://192.168.0.1 u polje za pretraživanje. Nakon toga se trebate prijaviti. Podaci za to također su najvjerojatnije u priručniku ili negdje na uređaju, ali u većini slučajeva korisničko ime je admin, a lozinka je lozinka. Kada se prijavite, pojavit će se prozor koji će vas voditi kroz ostale korake postavljanja. U njima ćete postaviti lozinku, korisničko ime, odabrati sigurnosne protokole i slično. I to je to, vaš ruter je postavljen i spreman za rad!

Postavljanje usmjerivača

Postavljanje usmjerivača

Moramo li svako malo ponovno pokrenuti usmjerivač?

Postavljanjem rutera učinili ste sve što je potrebno za rad, no nakon nekog vremena potrebno ga je ponovno pokrenuti. Ponovnim pokretanjem ne samo da ćete ga ubrzati, već ćete napraviti još jednu vrlo važnu stvar za njegovu sigurnost. Kao što se preporučuje redovito gašenje računala kako bi bolje radilo, isto biste trebali učiniti i s routerom – a to je nešto što je u većini slučajeva prava rijetkost. Stručnjaci preporučuju da svakih nekoliko mjeseci ponovno pokrenemo router jer tako možemo riješiti određene probleme s internetskom vezom – od njezina nedostatka do ubrzanja. Ovo bi također trebala biti prva stvar koju treba učiniti ako nešto nije u redu. Pružatelji internetskih usluga svakom uređaju daju privremenu IP adresu koja se s vremenom može promijeniti. Ako vaš ruter ne uhvati promjenu, vaš internet može postati sporiji. Osim poboljšanja interneta, ponovno pokretanje usmjerivača također je važan sigurnosni korak. Gašenjem i ponovnim pokretanjem uređaja moguće je uzurpirati zlonamjerni softver koji ga je pogodio. Ponovno pokretanje je jednostavan korak koji možete učiniti sami ako imate problema s internetom ili sigurnošću mreže.

Problemi s postavljanjem usmjerivača

Kupili ste novi usmjerivač i sada imate posao priključiti ga i postaviti usmjerivač. Početni korak je spajanje LAN kabela od modema, koaksijalnog, DSL ili FiOS-a, koji vam je dodijelio vaš ISP (Internet Service Provider) na ruter, (WAN signalna lampica treperi ako imate signal), kao i napajanje rutera.
Proizvođači isporučuju SETUP CD sa svakim svojim uređajem, odnosno instalacijski CD koji vas vodi kroz instalaciju vašeg uređaja. Na ovaj način automatski se podešavaju ključni parametri, a ako niste baš vješti s mrežnim uređajima, ovo je preporučeni način za vas. Internetski signal s rutera možete primati bežično ili putem mrežnog LAN kabela. Potvrda da je WiFi (bežično emitiranje) uključen na vašem usmjerivaču je treptanje WLAN indikatora. Ako je WiFi uključen, potrebno je postaviti WPA ili WPA2 PSK lozinku kako biste spriječili neovlašteno korištenje vaše mreže.

Što učiniti kada uređaj ne vidi vašu mrežu?

Tijekom postavki usmjerivača koje ste napravili dizanjem CD-a, sigurno ste bili upitani za naziv vaše mreže, koji će drugi uređaji vidjeti i koji ste odabrali i unijeli. Naziv te mreže na ruteru je SSID i on ga emitira u okolinu kao naziv signala. Ako ste pristupili ruteru, jedna od dostupnih opcija s ruterom je da ga postavite da emitira naziv vaše mreže (Network Name Broadcasting) ili da to ne čini, tako da vaša mreža neće biti vidljiva. Iz sigurnosnih razloga svoju mrežu možete učiniti i nevidljivom, no pretpostavlja se da ste prethodno postavili sve svoje uređaje za primanje signala. Ako se dogodilo da je naziv vaše mreže nestao, morate učiniti sljedeće: Postavite svoje računalo ili drugi uređaj da se poveže s usmjerivačem čak i kada ne emitira naziv mreže. Ako vidite svoju bežičnu mrežu na popisu, desnom tipkom miša kliknite na nju i idite na svojstva. Odaberite opciju “Poveži se čak i ako mreža ne emitira svoje ime (SSID).” Ako ne vidite svoju mrežu na popisu, kliknite “Dodaj” i odaberite “Ručno povezivanje s bežičnom mrežom”, a zatim unesite informacije o mreži.

Pronađite certificirane izvođače: Registar izvođača
Narudžbe za tvrtke/obrtnike: Tražene usluge
Opišite posao koji treba obaviti. Pokušajte dati što više informacija: Nova objava

Pin It on Pinterest

Treba li vam usluga, izvođenje radova?
Besplatno ispunite naš jednostavni obrazac i tvrtke/obrtnici registrirani kod Bellcoma automatski će dobiti zahtjev za novom uslugom.
Besplatno se registrirajte i objavite potrebnu uslugu

Kao tvrtka/obrtnik neprestano morate tražiti nove klijente i poslove. S Bellcomom vam je ovo puno lakše. Registrirajte se i uskoro ćete dobiti nove zahtjeve iz svoje regije ili iz cijele Hrvatske
Besplatna registracija za tvrtke/obrtnike

Ako ste već registrirani na Bellcom-hrvatska.com, prijavite se klikom na gumb ispod
Login