Zašto bih angažirao stručnjaka za dezinsekciju žohara?
Postoje razne alternativne metode uradi sam (poput raznih sprejeva, pudera i mnogih drugih dezinsekata koji gotovo nikada u potpunosti ne rješavaju problem. Za razliku od alternativnih metoda, profesionalna intervencija rješava sve žohare i sprječava njihov povratak). Profesionalna dezinsekcija žohara se pokazala kao biti najučinkovitije sredstvo u borbi protiv žohara. Tvrtke za dezinsekciju koriste sredstva koja su prošla razne kontrole i odobrena od Ministarstva zaštite okoliša i potpuno su bezopasna za okoliš. Sigurni su za ljude, kućne ljubimce i biljke u našem okolišu.
Što treba uzeti u obzir u borbi protiv žohara?
Žohari su insekti koji su prvenstveno noćni. Vjerojatno se nećete susresti s ovim kukcima tijekom dana. Zato je teško reći imate li problema s žoharima u svom domu. Da biste saznali, možete postaviti zamke u obliku ljepila u kući, na primjer. Tako možete vidjeti jeste li ulovili žohare sljedećeg jutra. Ako je to slučaj, svakako biste trebali angažirati stručnjaka za dezinsekciju žohara.
Zašto žohari prežive?
Uspjeh žohara pripisuje se raznim urođenim karakteristikama, uključujući:
Prilagodljivost – To je nevjerojatno prilagodljiv kukac koji se stotinama milijuna godina prilagođava promjenama u zemlji i njenim stanovnicima. Ne samo da se prilagođavaju životu s ljudima, već koriste naše domove, tvrtke i hranu kao svoje.
Prehrana – Žohari vole hranjive tvari poput škroba, slatkiša, masti i mesnih proizvoda, ali će također jesti sir, pivo, kožu, ljepilo, kosu, škrob u knjigovezicama, suhe ljuspice kože ili organsku tvar koja se raspada (biljke ili životinje) – čak i naljepnice i markice, prvenstveno zbog ljepila na njima.
Veličina – Budući da su žohari tako mali – posebno njemački – mogu se sakriti u pukotinama, mogu se naći ispod hladnjaka, štednjaka, kuhinjskih ormarića, u stražnjem dijelu ormarića itd. Također se mogu pronaći iza slika ili unutar elektroničke opreme.
Kakvu štetu nanose žohari?
Žohari su jedan od najstarijih insekata. U svijetu postoji oko 3500 vrsta žohara, ali u Hrvatskoj postoje samo dvije: smeđi žohar i crni žohar. Štete koje nanose žohari nisu značajne, ali glavnu štetu čini činjenica da svojom prisutnošću, promjenama i izmetom onečišćuju prehrambene proizvode i prostore u kojima žive. U potrazi za hranom prelaze preko površina i na taj način mogu mehanički prenijeti uzročnike zaraznih bolesti, kao što su: trbušni tifus, tuberkuloza, kolera itd. Kao prenositelji bolesti, od posebnog su značaja u bolnicama, gdje dolaze u kontakt s visokozaraznim uzročnicima u potrazi za hranom, ali i tijekom same dijete.
Kako izgledaju žohari?
Svi žohari imaju ovalno i vrlo spljošteno tijelo. Crni žohar nije potpuno crn, kako se obično misli, već tamnosmeđi. Ženke svih vrsta žohara polažu jaja u posebna pakiranja jaja, koja sadrže karakterističan broj jaja za svaku vrstu. Ovi paketići jaja se nazivaju oociti. Ženke crnih žohara tijekom života polažu 5-10 žohara, dok ženke smeđih žohara polažu 4-8 žohara. Međutim, otekline crnog žohara sadrže 16-18 jaja, dok otekline smeđeg žohara sadrže 30-40 jaja.
Koliko košta kukac žohara?
Cijena dezinsekcije žohara varira, ovisno o vrsti insekata koje je potrebno istrijebiti, lokaciji, površini prostorije, odnosno koliko materijala je potrebno upotrijebiti. Svakako se cijena dezinsekcije kreće od 60 kuna pa naviše. Što nije puno u usporedbi s rezultatima koje dobijete, a to je vaš dom bez insekata.