Električne instalacije, trebam li stručnjaka?
Električne instalacije uključuju električnu energiju koja je opasna po život i moramo biti posebno oprezni kada radimo oko nje. Već tzv po život su opasne niskonaponske mreže (110 – 220 – 380 V), a kamoli dalekovodni naponi od nekoliko desetaka tisuća volti. Naponi od 42 V koriste se na posebno opasnim mjestima, ali taj napon može uzrokovati i strujni udar, a naponi iznad 50 V će ga sigurno uzrokovati. Električni udari uređaja koji rade s baterijama s tzv. mikronaponi su već manje opasni, ali i tu treba biti oprezan jer neki od tih uređaja mogu (npr. svjetiljka šatorskog rasvjetnog uređaja) imati transformirani visoki napon koji je opasan po život. Iz navedenog bi se moglo zaključiti da je opasnost po život od električne energije itekako prisutna, stoga je vrlo važno angažirati električara kod izvođenja ovih radova.
Pravila za izvođenje elektroinstalacijskih radova
Prilikom postavljanja ili renoviranja električnih instalacija treba se pridržavati osnovnih pravila: Radimo samo na uređaju koji nije pod naponom (što znači da mu je izvučen utikač). Pričekajte da se uređaj ohladi i da se kondenzatori isprazne. Ako radimo na dijelu koji je čvrsto spojen na mrežu (prekidač ili slično), isključiti strujomjer i izvaditi osigurače. Ni jedan ni drugi, ako su sami, ne pružaju stopostotnu sigurnost! Osigurač nikako ne smije biti spojen niti „premošćen“ debljom žicom! Smijemo raditi samo s odgovarajućim električnim instalacijskim alatima s izoliranim i neoštećenim ručkama. Ne smijemo raditi mokrim rukama i stoga uvijek trebamo imati suhu krpu za brisanje ruku. Uvijek koristimo produžetak kabela koji je na oba kraja zaštićen od slučajnog dodira. Prilikom kupnje električnih uređaja, prednost treba dati onima koji imaju odgovarajuće upute. Nikada ne smijemo dirati vodovod, centralno grijanje ili radijator dok držimo bilo koji električni uređaj u rukama. Koristite samo vodiče odgovarajućeg presjeka; utikači se ne smiju izvlačiti iz utičnice kablom. Skinimo izolaciju s kabela samo za potrebnu duljinu, izoliramo samo ispravnom izolacijskom trakom i zavežemo te namotanu traku učvrstimo koncem! Uz strujomjer uvijek treba držati baterijsku lampu, kontrolnu lampu, osigurače i „olovku“ za pronalaženje faze. I uz najmanju sumnju i neodlučnost, trebali bismo isključiti uređaj, prekinuti popravak i daljnji rad povjeriti stručnjaku. Prije spajanja popravljenog uređaja na električnu mrežu, moramo ga provjeriti niskonaponskom kontrolnom lampom pomoću baterije. U slučaju strujnog udara prvo moramo isključiti struju (izvući utikač, izvaditi osigurač), a zatim pružiti pomoć unesrećenima.
Električne instalacije u novim objektima
Uvođenje struje u kuću vrlo je važan posao i potrebno ga je prepustiti ljudima koji imaju prije svega znanje, dugogodišnje iskustvo, stručnost, potreban alat i pribor, najnoviju opremu… Rad s elektro instalacijama je ne preporuča se osobama koje nisu obučene, jer je struja iznimno opasna, iako je redoviti pratitelj naše svakodnevice. No, ljudi su često neoprezni pa mnoge stvari rade sami, umjesto da zovu odabranu ekipu električara, a sve iz želje za uštedom. Mnogo je stvari koje ne možete znati i zato gubite puno vremena, truda, živaca, pa čak i novca ako napravite bilo kakvu štetu. Izbjegnite sve to, a u startu pozovite električnu službu koja vam ne naplaćuje dolazak, a majstori izađu na teren kad vam najbolje odgovara. Za njih nema neradnih dana, a cijene su vrlo realne i svima prihvatljive.
Treba li zamijeniti zastarjele električne instalacije?
U Zagrebu, posebice u centru, ima mnogo zgrada koje su stare desetljećima, ponekad i preko sedamdeset godina. Često se na električnim instalacijama nikad ništa nije radilo, pa treba pretpostaviti u kakvom su stanju. Ako živite u jednoj takvoj zgradi ili objektu, možete li mirno spavati ili se bojite da biste tijekom noći mogli jednostavno, da tako kažem, iz čistog mira, zapaliti vatru? Najbolja odluka je da pozovete stručnjake i da majstori sve lijepo pogledaju i kažu imate li razloga za brigu. Električne instalacije se mogu zamijeniti, popraviti, uglavnom – sve je bolje nego ne raditi ništa i čekati da se dogodi nesreća. Ako na vrijeme razmislite o stvarima, onda je velika vjerojatnost da će sve biti kako treba.
Vrste električnih instalacija
Postoje različite inačice električnih instalacija. Standardna rješenja ugrađuju se uz minimalnu opremu. U slučaju napredne elektroinstalacije poduzimaju se složenije i skuplje mjere, ali koje se s vremenom svakako isplate uštedom energije i povećanim komforom. Također treba imati na umu da kvalitetna električna instalacija ima vrlo dug vijek trajanja. Ovi radovi su u početku skuplji od tradicionalne montaže, ali će u budućnosti omogućiti jednostavnu i jeftinu zamjenu i dopunu kabela i uređaja.
Boje izolacije vodiča
Poznavanje boja vodiča je važno jer su se oznake boja promijenile, a mogu se pronaći nove i stare oznake. I kod novih i kod starih oznaka za jednofaznu i trofaznu struju, boja faznog vodiča je crna. Praznina vodiča za nuliranje nekada je bila siva, a sada je plava. Boja trećeg vodiča za zaštitu od kontakta je nekada bila crvena, a trenutna je zeleno-žuta (uzdužne pruge).
Mogu li sam raditi električne radove?
Postavljanje električnih instalacija nije zastrašujući zadatak. To posebno nije slučaj ako je mreža niskog (a ne mikro) napona. Radove na elektroinstalacijama najbolje je povjeriti samo kvalificiranim majstorima, čak i ako moramo izdvojiti značajne svote za posao od nekoliko minuta sa bolovima u srcu. To se odnosi i na ugradnju novih zgrada i stanova, iako na tome možemo hrabrije raditi dok nam se ne uključi struja.