Zašto bi izolaciju i fasadu trebao raditi profesionalac?
Izolacija i fasada je posao koji zahtijeva posebno znanje i rad. Budući da izolacija zahtijeva precizno planiranje, koje uključuje različite aspekte, preporučljivo je konzultirati se sa stručnjakom. Izolacija utječe na cirkulaciju zraka u kući. Neispravno ili nepravilno postavljena izolacija može brzo dovesti do razvoja kondenzacije i plijesni, što je loše za ljudsko zdravlje i uglavnom prolazi nezapaženo. Bolje je ne riskirati.
Koja je izolacija i fasada najbolja?
Odluka o izolaciji zgrade i fasade svakako je ozbiljan korak, prije svega u financijskom smislu, jer zahtijeva ulaganja koja su važna stavka za kućni proračun. Zato trebate dobro razmisliti te pristupiti izboru i odluci o vrsti i kvaliteti materijala koje ćete ugrađivati na sveobuhvatan način. Uzmite u obzir sljedeće činjenice: Napravite fasadu samo jednom u životu zgrade – trebate odabrati komponente koje će to omogućiti – dakle, trajno rješenje; Razmislite o svim aspektima i problemima zgrade koje bi izolacija i fasada trebali riješiti za vas – osim toplinske izolacije zimi, razmislite o toplinskoj zaštiti ljeti, zvučnoj izolaciji od vanjske buke i vatrootpornosti fasade; Unutarnji komfor u prostorijama nakon ugradnje fasade – potrebno je da zidovi nakon ugradnje izolacijskog materijala “dišu”, tj. omoguće difuziju – prolaz vodene pare iz unutrašnjosti kroz vanjske zidove.
Je li kamena vuna dobra za izolaciju?
Odlučite li se za kamenu mineralnu vunu, dobit ćete odgovarajuću toplinsku zaštitu koja je na razini EPS izolacije, ali i izvrsnu zvučnu izolaciju zidova kao i negorivu fasadu. Napominjemo da su sve komponente fasadnog sustava prilagođene izolacijskom materijalu poput kamene vune. Proizvođači ljepila i završnih obrada na fasadi u svojoj ponudi imaju certificirane kontaktne fasadne sustave (tzv. ETICS sustavi) s kamenom vunom – ovi sustavi su u klasi A2, što ih svrstava u nezapaljive sustave. ETICS sustavi s EPS ne mogu dobiti ovu klasu i uvijek spadaju u sustave goriva. Također, važna razlika u karakteristikama je paropropusnost materijala; ova karakteristika je definirana koeficijentom µ (što je niža vrijednost µ, para lakše prolazi kroz materijal). Da bismo lakše razumjeli, dajemo vam primjer zraka, gdje je vrijednost µ = 1. Za kamenu vunu je: µ = 1,2, a za EPS µ = 30-40. Iz ove usporedbe vidljivo je da se difuzija vodene pare kroz zidove kamenom vunom obavlja bez problema, pa je kvaliteta zraka u zatvorenom prostoru i mikroklima svakako bolja u odnosu na sustave koji sadrže izrazito nepropusne materijale.
Koliko traju izolacija i fasada?
Kontaktne fasade, poznatije kao demit fasade, trenutno su, barem kada je riječ o privatnim i manjim stambenim zgradama, najlogičniji izbor adekvatne toplinske izolacije. Pristupačna cijena i dugovječnost, pod uvjetom da se posao odradi kvalitetno, kao i velike uštede u troškovima grijanja koje se vrlo brzo vraćaju uloženim, pridonijeli su da su demit fasade u našoj zemlji vrlo popularne. U prosjeku, demit fasade imaju trajnost oko 30 godina, ali ta brojka donekle ovisi o samoj zgradi. Ako je riječ o kvalitetnoj novogradnji čiji zidovi neće biti izloženi raznim mehaničkim utjecajima, demit fasada može uz manje oštećenja trajati dulje.
Što je potrebno za izradu izolacije i fasade?
Osnova demit fasade najčešće je stiropor različitih dimenzija, a zamjena za stiropor može biti kamena vuna. Skuplji je, ali mu je prednost što je propusna za vodenu paru pa, kako se kod nas kaže – zidovi mogu disati. Time se smanjuje mogućnost pojave plijesni na zidovima tijekom zimskih mjeseci. To je od posebne važnosti ako uz fasadu postavljate PVC stolariju, jer novi PVC prozori neusporedivo bolje brtve od svih starih drvenih. Stoga je nakon ugradnje nove PVC stolarije potrebno voditi računa o prozračivanju kako plijesan ne bi zamrljala zidove. Naravno, daleko od toga da postavljanje izolacije stiroporom znači pojavu plijesni, a da ste pošteđeni izolacije kamene vune, samo je paropropusnost kamene vune jedna od prednosti.
Proces izrade izolacije i fasada?
Proces izrade izolacije i fasade je prilično jednostavan. Stiropor ploče se lijepe na podlogu odgovarajućim ljepilima. Iznimno je važan način nanošenja ljepila na stiropor ploče. Ljepilo se nanosi na rubove ploče kako bi se postigao učinak izolirane zračne komore. Ako se ljepilo ne nanese dobro, dolazi do problema s kondenzacijom i oslabljenom izolacijom te se smanjuje vijek trajanja fasade. Cijena kvalitetnog ljepila za fasadu je oko jedan euro po kvadratu. Nakon što su ploče postavljene na fasadu, dodatno se međusobno učvršćuju posebnim plastičnim tiplama – oko šest tipli po kvadratu. Postavljanjem stiropor ploče istovremeno se vrši izravnavanje i ispravljaju eventualne neravnine koje je zidar ostavio, tako da na kraju površina zida bude ravna. Dobro bi bilo zamoliti majstora koji će postavljati fasadu da provjeri kvalitetu zidanih radova i potvrdi da će moći “izvući” ravne zidove.
Koliko košta izrada izolacije i fasade?
U biti, nećemo biti sigurni da biramo materijale i elemente najviše kvalitete, ako za to nemamo novca. Ipak, trebate znati da postoje stvari na kojima možete štedjeti i koje vam neće predstavljati veliki problem, ali morate znati i da postoje stvari na kojima ne možete štedjeti.