Prednosti angažiranja stručnjaka za stropnu izolaciju
Ako imate osjećaj da energiju ne koristite učinkovito, a ne znate zašto, onda vam izolacija stropa u kući može pomoći. Često se postavlja pitanje kojim materijalom i kojom metodom treba izolirati strop. Ukoliko niste sigurni kako, preporučamo da se obratite stručnjacima. Na temelju svog iskustva može odabrati prave materijale za stropnu izolaciju i omogućiti vam ponovno grijanje na energetski učinkovit način.
Što treba uzeti u obzir prilikom postavljanja stropne izolacije?
Strop se može izolirati različitim materijalima. Koriste se takozvane izolacijske ploče koje se mogu sastojati od različitih materijala. Ponekad se koristi čak i stiropor. Koja je vrsta izolacije najprikladnija za vašu kuću ili vaš strop, najbolje je raspitati se u specijaliziranim trgovinama ili angažirati stručnjaka koji na licu mjesta može sagledati cijelu situaciju i dobro procijeniti. Također provjerite je li izolacijski materijal debeo najmanje 12 centimetara. To je jedini način da se osigura dobra izolacija stropa.
Postupak postavljanja stropne izolacije
Prilikom ugradnje stiropor je potrebno zaštititi od vanjskih utjecaja, prvenstveno UV zračenja, odnosno svjetlosti. Stoga se preko stiropora postavlja paropropusna folija ako se ne postavlja završni sloj ili se preko stiropora izrađuje estrih (klasični cementni, drveni, gips karton) i po potrebi preko njega završna podna obloga. Styrodur se ne koristi ako nema regulacije vlažnosti zraka u prostoriji, tj. ventilacijski sustav, a iz razloga što je vrlo slabo paropropusna (odozdo, iz toplije prostorije). Stiropor (vuna) se ne lijepi kada se postavi na pod. Kompozicije ploča od stiropora ne smiju se puniti, postavljaju se jedna uz drugu s fugom, a zračno brtvljenje postiže se gornjom oblogom (estrih, folija) na prigodan način. Za potrebe izolacije negrijanog tavanskog prostora preporučena debljina sitropora (ili druge slične izolacije) je 25 cm (20 cm je dopušteni minimum) za standardne (prosječne) objekte do 40 cm za niskoenergetske objekte prema klimatska zona. Tijekom postupka ugradnje stropne izolacije posebnu pozornost treba obratiti na spojeve sa zidovima, da su zabrtvljeni od strujanja zraka. Stiropor se ne smije ostaviti neugrađen, tj. nezaštićen.
Koje su prednosti izolacije stropa?
Zimi se topli zrak – koji nastaje grijanjem – diže i traži put prema van. Ako vaši stropovi nisu dovoljno izolirani, ovaj će zrak naći put i van. Na taj način je automatski potrebno više grijanja jer u prostoriji jednostavno nije toplo jer zrak stalno izlazi van. Ljeti postoji problem da topli zrak izvana može prodrijeti unutra. Izolacija stropa nužna je kako bi se sve to spriječilo, kako se zimi ne bi toliko grijali, a ljeti hladili klima uređajima. S jedne strane štedite troškove, a s druge strane štitite okoliš jer trošite manje energije.
Koje pripreme trebate napraviti prije izolacije stropa?
Prije svega, strop treba temeljito očistiti. Jedino tako kasnije možete osigurati dobru izolaciju stropa. Također trebate izravnati ili popraviti neravnine i pukotine na stropu. Najbolji način za to je raditi s žbukom ili žbukom i zatvoriti strop. Nakon toga slijedi izrada temeljnog okvira kako bi se općenito osigurala izolacija. Ova podkonstrukcija može izgledati kao da vučete drvene letvice s jednog zida na drugi i pričvršćujete ih na ova dva kraja. Ponovite ovaj postupak nekoliko puta tako da sastavite nekoliko traka od drvenih letvica. Izmjerite razmake i prema tim mjerama izrežite izolacijski materijal, pa se izolacijske ploče mogu bez većih problema stegnuti između drvenih letvica.
Izolacija konstrukcije prema negrijanom tavanu
Puno topline gubi se tijekom zime kroz potkrovlje kroz neizolirani krov. Topli zrak se diže prema gore pa mjere ugradnje toplinske izolacije na najvišim dijelovima prema negrijanom prostoru imaju najveći učinak. Mjere za ugradnju dodatne toplinske izolacije vrlo su jednostavne. U većini slučajeva stambeni prostori imaju toliku relativnu vlažnost da se ispod izolacije postavlja parna brana, kako vlaga koja izlazi kroz konstrukciju ne bi dovela do prekomjerne kondenzacije u njoj. Ovakvi stropovi obično odvajaju stambene prostore od negrijanih tavanskih prostora, te je stoga ovo vrlo važna konstrukcija u smislu uštede energije. Međukatne konstrukcije prema negrijanom tavanu vrlo je lako izolirati pa se uloženo brzo vraća od uštede u potrošnji energije.