Postavljanje električnih vodova prepustite profesionalcu
Postavljanje električnih vodova možda je jedan od najvažnijih, odgovornih i potencijalno opasnih radova koji se izvode u kući ili stanu. Kako bi se elektroinstalacije izvele na najbolji mogući način, potrebno je koristiti kvalitetne materijale, adekvatan alat, kao i iskustvo i stručnost u izradi električnih shema. Sama montaža električnih vodova i električnih čvorova, utičnica, sklopki, ampermetara, sklopki i sličnog dio je radova koji se moraju izvoditi prema standardima koji vrijede u području sigurnosti i zaštite od neželjenih posljedica. Zidove možda možete sami obojiti i izgladiti, ali kada su u pitanju elektroinstalacije, svaka greška može izazvati zdravstvene posljedice ili izazvati požar i slično. Ugradnju i popravak električnih instalacija uvijek je poželjno povjeriti radnicima s iskustvom i stručnim znanjem u ovoj oblasti.
Postupak postavljanja električnih vodova
Instalacija električnih vodova najčešće se izvodi u novim zgradama ili u postojećim pri obnovi i zamjeni kompletnih električnih vodova i čvorova. Prije montaže s vlasnikom ili odgovornom osobom dogovara se način montaže koji ovisi o već izvedenim radovima na zidnim, podnim ili stropnim površinama, rasporedu utičnica, brojila struje, prekidača, žarulja i slično. Nakon nacrta sheme električnih instalacija prelazi se na fazu pripreme površine bušenjem rupa, izradom kanala i provođenjem električnih vodova do mjesta njihovog spajanja ili završetka. Nakon ove faze postavljanja elektroinstalacija dolazi trenutak spajanja i ispitivanja čvorišta (utičnice, sklopke), kao i ispitivanja funkcionalnosti krajnjih potrošača priključenih na električne vodove (žarulje i sl.). Kada se utvrdi potpuna ispravnost i funkcionalnost elektroinstalacija (nema iskrenja na spojevima, zagrijavanja instalacija i čvorišta, titranja žarulja i sl.), može se prijeći na završne radove oblaganja površina. na koje su postavljene električne instalacije.
Na što treba obratiti pozornost prilikom postavljanja električnih vodova?
Cijevi kroz koje se polažu kabeli moraju imati minimalnu klasu tlaka, ovisno o materijalu zida, stropa ili poda. Tlačna klasa 1 dovoljna je za tople šupljine, tlačna klasa 2 ili 3 za žbuku i slično, tlačna klasa 3 do 5 za polaganje u beton ili u zemlju (npr. u vrtu). Nadalje, cjevovodne cijevi ne smiju se spajati na druge vodove, na primjer vodovodne cijevi ili na nosive elemente. Instalacija električnih vodova uvijek se izvodi tako da su kabeli postavljeni vodoravno ili okomito.
Što treba učiniti prije postavljanja električnih vodova?
Prije električnih radova saznajte sve propise za postavljanje električnih vodova u zgradama. Na primjer, smjernice se odnose na udaljenost od poda i stropa, za klase tlaka, debljinu cijevi i materijal, oznake itd. Ti se propisi razlikuju ovisno o vrsti zgrade i prostora. Na primjer, postoje posebni zahtjevi za kupaonice i kuhinje. Osim toga, osigurač mora biti isključen prije početka instalacije. Spriječite ponovno uključivanje uređaja tako da isključite osigurač i označite ga na odgovarajući način. Zatim ampermetrom provjerite nema li napona na utičnicama.
Popravak elektroinstalacija
Popravak električnih instalacija predstavlja zamjenu dijela električnih vodova, zamjenu utičnica ili sklopki, promjenu položaja pojedinih čvorišta električnih instalacija ili u nekim slučajevima zamjenu više komponenti električnih instalacija odjednom. Kao i u slučaju ugradnje novog sustava električnih instalacija u kuću ili stan, ne preporuča se samostalno obavljati popravke na električnim instalacijama, jer najveći broj ljudi koji stradaju od strujnog udara ubijaju samostalni i nestručni popravci elektroinstalacija. instalacijske komponente. Uvjerite se u kvalitetno i profesionalno obavljen posao tako da na bellcom-hrvatska.com objavite uslugu koju trebate i odaberete najbolju ponudu domaćih tvrtki/obrtnika.