Koja je prednost angažiranja stručnjaka za izgradnju ograđenog vrtnog prostora?
Želite li u svom vrtu napraviti ograđene vrtne površine na kojima možete posaditi pojedinačno različite vrste biljaka i stvarati razne oblike ograđene kamenjem, možete to učiniti sami ili angažirati stručnjaka. Stručnjaci uglavnom mogu imati razne ideje jer imaju veliko iskustvo u uređenju, pa vam mogu dati ponude među kojima možete odabrati onu koja vam se najviše sviđa.
Što treba uzeti u obzir pri stvaranju ograđenih vrtnih površina?
Prilikom izrade ograđenih vrtnih površina planirajte veličinu ograđenog prostora tako da s ruba možete lako dohvatiti sve što se na njemu nalazi. Dobra širina je npr. metar ili dva. Ako želite napraviti nekoliko ovakvih ograđenih prostora, trebali biste isplanirati male staze između njih kako biste došli do svih biljaka. Kod sjetve biljaka potrebno je pridržavati se pravilnog vremena sjetve. To se razlikuje od biljke do biljke: dok se mahune mogu sijati već krajem veljače, špinat, luk i kupus ne smiju se sijati do kraja ožujka. Mnoge kulinarske biljke ne bi se trebale niti sijati do svibnja. Uvijek možete potražiti savjet od profesionalnih vrtlara.
Zašto bih izgradio vrt ograđen zidom?
Ograđeni vrtni prostori daju ljepši izgled vašem vrtu, a korisno je što u svakom možete odvojiti sadnju različitih biljaka. U jedan, na primjer, možete saditi cvijeće s prekrasnim šarenim cvjetovima ili raskošne zelene biljke, u drugi možete posaditi voće, u treći povrće i začinsko bilje i tako imati bolji pregled nad svojim biljkama.
Kakve pripreme je potrebno napraviti prije izgradnje ograđenog vrta?
Prije izgradnje ograđenih vrtnih površina, tlo se mora zbiti. Ako je tlo vrlo siromašno hranjivim tvarima, možete dodati malo humusa, malča ili zelene gnojidbe kako bi vaše biljke imale dovoljno hranjivih tvari. Također biste trebali unaprijed odabrati savršeno mjesto za svoj ograđeni prostor. Sunce i djelomična sjena su savršeni. Mjesto gdje nema izravne sunčeve svjetlosti nije baš prikladno. Ako imate ograđeni prostor na jakom suncu, ne zaboravite da ćete ga morati češće zalijevati kako biste spriječili sušenje biljaka.
Koji se alati i materijali koriste pri izradi ograđenih vrtnih prostora?
Da biste napravili vrt ograđen zidom, trebat će vam lopatica da iskopate zemlju, motika da je usitnite i da iskopate rupe u zemlji i posadite biljke ili sjemenke. Za zalijevanje vam je potrebna i kanta za zalijevanje ili vrtno crijevo. Nemojte zalijevati biljke izravnim mlazom jer će se inače isprati previše zemlje.
Koje sve varijante postoje kod izrade ograđenih vrtnih površina?
Kada stvarate zatvorene vrtne prostore, možete razmišljati o različitim oblicima koji će ukrasiti vaš vrt. Također, možete jednostavno ograditi velikim kamenjem pa čak i posuti manjim, a možete i zaliti betonske rubnike. Što se tiče biljaka, možete koristiti male, već uzgojene biljke ili ih možete posijati i gledati kako rastu. Iako je sjeme naravno puno jeftinije od prethodno uzgojenih biljaka, biljke imaju prednost što se mogu saditi kasnije i rezultat je vidljiv odmah. Alternativno, biljke možete uzgajati na prozorskoj dasci u mini stakleniku kod kuće, a zatim ih u proljeće posaditi u svoj ograđeni prostor.
Koliko vam je vremena potrebno za izgradnju ograđenih vrtnih površina?
Koliko je vremena potrebno za izgradnju ograđenih vrtnih površina ovisi o tome gradite li jednu ili više ograđenih površina. Za izradu manjeg treba očekivati jedan do nekoliko sati rada. Naravno, uvijek možete uštedjeti svoje vrijeme i obratiti se tvrtkama/obrtnicima koji će to vjerojatno učiniti brže od vas.