Koja je korist od angažiranja stručnjaka da ore moj vrt?
Vrt je najbolje preorati u jesen, odnosno u listopadu ili studenom, obaviti duboko zimsko oranje na dubini od 35-40 cm, pri čemu treba prevrnuti smrznuti sloj i izložiti ga utjecaju vlage, zraka i mraz. Oranje vrta može se obaviti ručno uz pomoć ralica, ali to je dugotrajan i naporan posao. Postoje majstori/stručnjaci koji posjeduju freze ili traktore s priključnim strojevima za oranje, a ovisno o površini Vašeg vrta, koristit će i potreban stroj kao i svoje znanje.
Što treba uzeti u obzir prilikom oranja vrta?
Prilikom oranja vrta treba imati na umu da treba koristiti kvalitetne strojeve. Na primjer, vrlo lagani strojevi imaju problema s rahljenjem čvrstog tla i često morate nekoliko puta prijeći područje kako biste dobili zadovoljavajući rezultat. Što se tiče gnojidbe, zapitajte se koje je gnojivo najbolje za biljke koje planirate posaditi.
Zašto baštu treba orati?
Oranje vrta rahli i oplemenjuje tlo, potiče stvaranje organskih tvari i povećava sadržaj kisika. Na taj se način tlo optimalno priprema, primjerice za sadnju biljaka ili sjetvu travnjaka.
Što treba učiniti prije oranja vrta?
Prije oranja vrta treba ukloniti veće kamenje, korijenje i biljke.
Koliko duboko i koliko brzo treba preorati vrt?
Što se freza sporije radi, tlo je više mljeveno. Brzo okretanje osovine također povećava finoću. Neki plugovi mogu orati do 30 cm duboko, ali obično je dovoljno 15 cm.
Koje su alternative oranju vrta?
Ako se ne želite izlagati trošku i angažirati stručnjaka te ako vam je tlo jako tvrdo, najjednostavnija i najjeftinija opcija je koristiti vrtni plug i prekopati tlo snagom mišića. To traje malo dulje, ali daje barem jednako dobre rezultate kao strojno oranje.
U koje doba godine treba orati vrt?
Tvrdo tlo se može obraditi jednom godišnje, najbolje u proljeće, kako bi se optimalno pripremilo za sadnju.