Postavljanje satelitske antene

Je li za postavljanje satelitske antene potreban profesionalac?

Prilikom postavljanja satelitske antene potrebno je procijeniti udaljenost i visinu prepreka te ih pametno izbjegavati. To je posebno teško ako je vaš dom okružen visokim zgradama ili drvećem. U ovom slučaju, prednost je ako imate stručnjaka koji će vam pomoći pravilno postaviti satelitsku antenu.

Što treba uzeti u obzir pri postavljanju satelitske antene?

Ako iznajmljujete stan ili kuću, morat ćete dobiti dopuštenje od stanodavca prije postavljanja satelitske antene. Satelitske antene gotovo su uvijek usmjerene prema jugu; ako je moguće, u neposrednoj blizini ne bi smjele biti nikakve prepreke. U pravilu, sve prepreke mogu biti samo polovice visine koliko su međusobno udaljene. Drugim riječima, ako je susjedna kuća udaljena deset metara, ne smije biti više od pet metara. Kut nagiba je obično 32°. Idealno bi bilo postavljanje satelitske antene pod vedrim nebom. Za najbolje rezultate možete staviti mokru krpu preko LNB-a, male kutije nasuprot antene. Ovo simulira loše vrijeme i možete provjeriti imate li dobar TV prijem čak i po lošem vremenu.

Postavljanje satelitske antene

Postavljanje satelitske antene

Zašto je potrebno podešavanje satelitske antene?

Ako imate ugrađenu satelitsku antenu, satelitske programe možete gledati tako da izvršite potrebna podešavanja na satelitskoj anteni. S jednom satelitskom antenom možete primati preko 100 televizijskih programa. Međutim, ako antena nije ispravno postavljena, može doći do problema s prijemom koji utječu na kvalitetu slike.

Smjer satelitske antene

Prije nego što se bacite na ovaj profesionalni posao, osvrnite se oko sebe. Ako u blizini vidite satelitsku antenu, pokušajte svoju postaviti što sličnije njoj, kako u smjeru istok-zapad tako i po nagibu (elevaciji). Naravno, prvo pitajte susjeda koji satelit trenutno prati. Podrazumijeva se da niste do kraja pričvrstili antenu za nosač i da niste do kraja zategnuli vijke na elevacijskom podešavanju – to ćete učiniti tek kada potpuno namjestite antenu. Ako niste odmah dobili signal, a vjerojatno ga nećete dobiti odmah, pokušajte dobiti signal laganim i minimalnim pomicanjem antene duž osi nosača (istok ili zapad). Ako imate kompas, možda će vam olakšati posao na početku. Postavite antenu u smjeru geografskog juga; tu bi se otprilike trebao nalaziti satelit Astra (gledano iz Hrvatske).

Koji su alati i materijali potrebni za usmjeravanje satelitske antene?

Za usmjeravanje satelitske antene ne trebate nikakav alat. Kompas je velika prednost za svaku orijentaciju prema jugu. Aplikacija SAT finder na vašem pametnom telefonu također vam može pomoći da brzo pronađete optimalno poravnanje. Alternativno, u specijaliziranim trgovcima za male novce možete kupiti satelitsko tražilo koje se pričvrsti između antene i TV boxa i optički ili zvučnim signalom pokazuje koliko je dobar prijem na određenoj poziciji. Uz jačinu signala od najmanje 90%, antena se može popraviti.

Pronađite certificirane izvođače: Registar izvođača
Narudžbe za tvrtke/obrtnike: Tražene usluge
Opišite posao koji treba obaviti. Pokušajte dati što više informacija: Nova objava

Pin It on Pinterest

Treba li vam usluga, izvođenje radova?
Besplatno ispunite naš jednostavni obrazac i tvrtke/obrtnici registrirani kod Bellcoma automatski će dobiti zahtjev za novom uslugom.
Besplatno se registrirajte i objavite potrebnu uslugu

Kao tvrtka/obrtnik neprestano morate tražiti nove klijente i poslove. S Bellcomom vam je ovo puno lakše. Registrirajte se i uskoro ćete dobiti nove zahtjeve iz svoje regije ili iz cijele Hrvatske
Besplatna registracija za tvrtke/obrtnike

Ako ste već registrirani na Bellcom-hrvatska.com, prijavite se klikom na gumb ispod
Login