Ispravno spajanje zvučnika
Bez obzira koju vrstu veze koristimo, postoje osnovna pravila za povezivanje zvučnika kojih se treba pridržavati ako želimo dobiti odgovarajuću kvalitetu zvuka. Na mjestima predviđenim za spajanje na zvučnike nalaze se oznake koje simboliziraju polaritet (“+” i “-“), a te oznake su crveno-crne boje. Osim ako ne koristite potpuno gole žice, svaki kabel, pri vrhu, treba biti označen jednom od te dvije boje. Postupak je jednostavan: potrebno je spojiti crveni kabel na crveni konektor, odnosno crni na crni. To pravilo vrijedi za sve zvučnike u sustavu. Ako slučajno spojite jedan ili dva zvučnika obrnuto, oni neće otkazati ili oštetiti elektroniku u Hi-Fi uređaju, ali će zato ti zvučnici biti u suprotnoj fazi u odnosu na ostale, a kvaliteta zvuka (osobito basa) ) bit će znatno gore.gore. Kod nas su ove veze poznate pod nazivima: “žaba”, “buxna” i “banana”.
Spajanje dodatnih zvučnika na TV
Volite gledati televiziju i filmove kod kuće, ali nekako je zvuk s televizora slab i loše kvalitete? Moderni HD televizori donijeli su izvanrednu sliku i realističnost u kućnu zabavu, no često imamo dojam da kvaliteta zvuka nije pretjerano kvalitetna. Razlog tome su skromni integrirani zvučnici koji iz konstrukcijskih razloga imaju vrlo male dijafragme, pa stoga ne mogu stvoriti dovoljno sofisticiran i snažan zvuk koji će pokriti cijeli frekvencijski raspon. S obzirom da su proizvođači televizora svjesni da ugrađeni tvornički zvučnici neće svima pružiti zadovoljavajući zvuk te da će mnogi poželjeti spojiti nešto bolje, svi moderniji televizori imaju nekakav audio izlaz na koji možete spojiti kvalitetniji vanjski zvuk. Prvenstveno namijenjeni onima koji imaju ograničen prostor oko televizora ili jednostavno ne žele kompliciran i masivan zvučni sustav, soundbar zvučnici mogu dodati fantastičan zvuk uz najjednostavnije moguće povezivanje zvučnika.
Kompleti za kućno kino
Kućna kina cjelovita su rješenja namijenjena onima koji žele puni surround zvuk bez previše istraživanja o kablovima i opcijama. Ovi sustavi su tvornički upareni za isporuku izvrsnog zvuka, imaju svoje vlastito pojačalo slično aktivnim zvučnicima i dolaze sa svim potrebnim kabelima za brzo i jednostavno povezivanje. Kućna kina obično dolaze u konfiguraciji 5.1 za potpuni doživljaj ili konfiguraciji 2.1 za manje prostorije, tako da možete odabrati ono koje najbolje odgovara vašim potrebama, a budući da su blisko povezana s televizorom, imaju i odgovarajuće digitalne ulaze za jednostavno vezu, obično HDMI s ARC tehnologijom.
Spajanje zvučnika i pojačala
Povezivanje pojačala snage sa zvučnicima vrši se na dva različita načina. Prvi način je kada spojimo izlaz pojačala snage direktno na zvučnik ili zvučnički sustav, a drugi način je kada zvučnike spojimo preko transformatora impedancije. Vodljiva veza između pojačala snage i zvučnika naziva se linija zvučnika. U prvom slučaju kažemo da imamo spoj pojačala snage sa zvučnikom niske impedancije (takav spoj nazivamo distribucijom niske impedancije), a u drugom slučaju spoj pojačala snage sa zvučnikom visoke impedancije. zvučnik impedancije (distribucija visoke impedancije, visokog oma ili visokog napona). U slučajevima distribucije niske impedancije, posebnu pozornost treba obratiti na električne parametre kabela, kao što su: otpor, induktivitet, kapacitet, promjena otpora zbog skin efekta itd. Relativna važnost svakog od ovih parametara predmet je brojnih rasprava i nagađanja između proizvođača i korisnika zvučničkih kabela, a posebice među “audiofilima”. Jedno je sigurno, da zbog male ukupne impedancije u takvom strujnom krugu, otpor kabela za spajanje pojačala i zvučnika mora biti malen kako njegov utjecaj ne bi prešao prihvatljivu granicu.
Ako vam sve ovo zvuči nejasno i zbunjujuće, predlažemo da traženu uslugu postavite na bellcom-hrvatska.com. Pričekajte ponude stručnjaka u ovom području, usporedite ih i odaberite, po vašem mišljenju, najbolju.