Kada je potrebno uraditi prihranu travnjaka?
Redovne mjere nege travnjaka su zalivanje, redovna i pravovremena kosidba, provetravanje, uljepšavanje i naravno prihrana travnjaka. Kao jedna od najvažnijih mjera održavanja travnjaka je i redovna prihrana travnjaka. Čestom kosidbom travnjaka smanjena je fotosinteza biljaka kojom se biljke opskrbljuju potrebnim hranljivim sastojcima pa se u tom slučaju taj nedostatak nadoknađuje prehranom. Travnjaci se mogu prihranjivati organskim i mineralnim đubrivima. Dobro odnjegovan travnjak kosi se 25 do 30 puta u toku jednog vegetativnog perioda, pri čemu svaki put odsječemo dva do tri santimetra trave. Ovo otprilike odgovara ljetnjem rastu biljke od 60 do 100 centimetara. Ovakav pristup trave može se postići samo dobrim prihranjivanjem. Prije nego što trava počne da raste, krajem veljače ili početkom ožujka, počinje se sa prihranjivanjem. Ovdje je najbolje angažovati baštovana koja ima iskustva i znanja u ovoj oblasti.
Što treba uzeti u obzir prilikom prihrane travnjaka?
Primjena mineralnih đubriva kod travnjaka obavlja se 2-3 puta godišnje, sa 10-20 g po jednom kvadratnom metru. Prije početka vegetacije krajem zime dodaje se azotno djubrivo da bi se podstaknulo razvoj biljaka. Pred kraj vegetacije pred zimu travnjak se đubri kalijem da mu se poveća otpornost na niske temperature. U jesenskom razdoblju izbjegava se dodavati azotno djubrivo kako bi se smanjio jesenji porast i bujnost travne mase tijekom zimskog razdoblja. Opšta je preporuka da se prva prihrana travnjaka obavi od sredine veljače do početka ožujka, a druga od sredine ožujka pa do košenja trave.
Zašto treba raditi prihranu travnjaka?
Prihrana travnjaka obuhvaća mjere koje imaju za cilj popravku osobina zemljišta. Ova mjera se obavlja tako da se po površini travnjaka nasipa smjesa peska, organske materije i hraniva do visine 4 mm. Metodom uljepšavanja popunjavaju se i neravnine u tlu, povećava se propusnost tla i prozračnost terena, a ujedno se unose i potrebna hraniva.
Kakve pripreme treba uraditi za prihranu travnjaka?
Kada se radi prihrana travnjaka potrebno je da se posavetujete sa stručnim licima. Nakon grubog oblikovanja terena pristupa se obradi tla za setvu trave. Loše tlo se poboljšava dodatkom dobre baštenske zemlje, komposta ili dobrog pregorelog stajnjaka. Stajnjak treba po cijeloj površini ravnomjerno razastreti, a zemljište prekopati na dubinu od 30 cm kada se zemljište očisti od kamenja i korova. Zatim celu površinu treba pograbuljati i lagano povaljati. Bolje je ako je površina određena za travnjak prekopa u jesen, da zemlja preko zime dobro promrzne, usitni se i slegne.
Koliko vam vremena treba za prihranu travnjaka?
Koliko vremena je potrebno da se uradi prihrana travnjaka ovisi prije svega od površine travnjaka. Potražite savjet u specijaliziranim radnjama koje preparate treba koristiti.
Koliko košta prihrana travnjaka?
Cijena prihrane travnjaka također ovisi od površine travnjaka. Na portalu bellcom-hrvatska.com možete potražiti majstore i baštovane i uporediti cijene.