Priprema za spajanje kabela
Prije nego počnete spajati kabele u razvodne kutije, morate znati koji kabeli su strujni (dolaze iz podne ploče), koji idu na sklopku, koji na svjetiljke, koji na utičnice itd. Postoji jednostavan način za prepoznavanje kabela koji će vam biti od koristi u različitim situacijama (ne samo u razvodnim kutijama), a za realizaciju će vam trebati: kliješta za skidanje izolacije (banceri), unimer, obična olovka, izolir traka, marker itd.
Identifikacija kabela
Kada pripremite sve što vam je potrebno za spajanje kabela, usredotočite se na jednu razvodnu kutiju. Ukloniti izolaciju sa krajeva svih kabelskih žica u razvodnoj kutiji kao i sa krajeva svih kabela na podnoj ploči i onih u montažnim kutijama utičnica, sklopki ili raznih potrošača kojima je promatrana razvodna kutija najbliža. Odaberite jedan od kabela u razvodnoj kutiji. Golim okom možete vidjeti s koje strane pojedini kabel ulazi u razvodnu kutiju, što će vam skratiti lutanje. Drugi kraj kabela sigurno završava u utičnici, prekidaču, lampi ili drugom potrošaču koji se nalazi s druge strane razvodne kutije iz koje kabel ulazi u nju. Između krajeva kabela u razvodnoj kutiji multimetrom izmjerite otpor i spojite žice iste boje kao one koje mjerite. U trenutku kada se na unimetru “izmjeri” neki otpor, tj. unimetar pokazuje neku vrijednost otpora (ako je sve točno blizu nule) pronašli ste svoj kabel.
Spajanje kabela u razvodne kutije
Postoji nekoliko načina spajanja kabela u razvodne kutije. Jedna od mogućnosti je da žice odabranog kabela savijete na određenu stranu (gore, dolje, lijevo, desno, pod kutom, svejedno) i pored žica na zidu napišete gdje taj kabel završava. Riječi/simboli kojima ćete označiti kabel su potpuno proizvoljne i najbolje je označiti onako kako vam je najsmislenije jer ćete kasnije lakše prepoznati što ste napisali. Stoga je vanjsko “svjetlo”, “žarulja 2” ili “rasvjeta za dvorište” potpuno nevažno.
Druga mogućnost je da žice odabranog kabela oblijepite izolir trakom i pustite da traka visi sa žica, poput zastave. Markerom označite kabel na tom dijelu trake. Kad smo već kod označavanja markerom, kada nađete kabel u podnoj ploči, na njemu treba napisati u kojoj razvodnoj kutiji završava (ako ne ide direktno do potrošača). To možete učiniti i tako da direktno pišete po izolaciji kabela na samom mjestu gdje kabel izlazi iz zida jer se taj dio izolacije vjerojatno neće ukloniti.
Treba li spajanje kabela prepustiti profesionalcu?
Laicima se savjetuje da se ne upuštaju u bilo kakve elektro radove. Ne samo da postoji rizik od ozljeda, već se osiguranje ne odnosi na radove na električnom sustavu „uradi sam“. Profesionalac će u tren oka obaviti zadatke poput spajanja kabela, a također jamči funkcionalnost i dug vijek trajanja kabela. Dakle, spajanje kabela može se obaviti profesionalno za relativno male novce i nikako nije vrijedno rizika od strujnog udara ili materijalne štete.
Nastavak kablova
Budući da su kabeli ograničene duljine, moraju se produžavati u određenim intervalima. Pri tome se razlikuju dva osnovna djelovanja: nastavak vodiča u kabelu i nastavak ostalih dijelova kabela (plašta, armature i zaštitnih slojeva). Vodiči u kabelu mogu se spojiti na više načina: uvrtanjem (uvrtanjem) vodiča jedan oko drugog, lemljenjem, konektorima.
Uvijanje vodiča je najjednostavniji način nastavka vodiča. Prvo se na jedan od vodiča stavi izolacijska cijev, zatim se upredu dva do tri kruga izoliranih vodiča. Zatim se s vodiča skine oko 35 mm izolacije i vodiči se uvijaju do kraja. Po završetku uvijanja vodiči se skraćuju na 30 mm. Ako su vodiči različitih promjera, lemljenje vrhova je obavezno. Nakon završetka spajanja potrebno je preko neizoliranog spoja navući zaštitnu izolacijsku cijev.
Danas se za spajanje vodiča uglavnom koriste spojnice. Postoje dvije vrste konektora: suhi i sa posebnom gel masom. Za spajanje punjenih kabela koriste se konektori s gel masom, dok se za sve ostale kabele koriste suhi konektori. Konektor ima utore u koje je s gornje strane umetnuta žica s izolacijom dolaznog voda, a s donje strane odlaznog voda. Kada su žice pravilno postavljene, na gornju i donju stranu konektora stavljaju se dva plastična poklopca i posebnom prešom se utisne konektor, čime se završava proces spajanja vodiča.