Zašto biste trebali angažirati stručnjaka za ožičenje prekidača?
Spajanje prekidača općenito bi trebala obavljati samo kvalificirana osoba. Samo električar ili osobe sa stručnim znanjem mogu napraviti spoj između prekidača i uređaja koji ih uključuju. Kod nestručnog izvođenja zahvata postoji opasnost od strujnog udara koji ugrožava ne samo materijal već i zdravlje ljudi. Iznimno je važno da se međusobno spoje samo ispravni kabeli, a to je laicima jako teško. Pogotovo kod starijih vodova, laiku je teško vidjeti koji kabeli moraju biti spojeni i kako. Stoga je bolje osloniti se na stručnost iskusnog električara.
Na što treba obratiti pozornost pri spajanju prekidača?
Kada kupujete prekidač, morate odabrati pravi model. Nisu svi prekidači jednaki. Stoga su vam potrebne dodatne informacije o tome koje su linije već dostupne na lokaciji. Osim toga, vaša je sigurnost najvažnija, stoga se morate pridržavati propisanih mjera opreza.
Spajanje prekidača izmjenične struje
Spajanje prekidača može uzrokovati probleme ako se radi o AC prekidaču. Izmjenični prekidač služi za uključivanje jednog izvora svjetlosti s dva različita mjesta. Najčešće se postavlja u hodnik, gdje se svjetlo pali na ulazu, a gasi na drugom kraju pri izlasku. Da bi se to postiglo, potrebno je ugraditi dva izmjenična prekidača na dva različita kraja prostorije. S prednje strane se ne vidi nikakva razlika u odnosu na jednopolni prekidač, dok s druge strane postoje razlike. Kod izmjenične sklopke razlika je u tri karakteristična vijka, kao i mjestima u zidu gdje treba postaviti tri vodiča. U principu rada dva prekidača postoje četiri kombinacije, dvije kada žarulja svijetli i dvije kombinacije kada je ugašena. Za ispravno spajanje vodiča potrebno je provjeriti razdvojenost svih šest vodiča (tri od jednog i tri od drugog).
Sljedeći korak je uključiti pripadajući osigurač, a zatim uz pomoć ispitne lampe i ispitati sve vodiče. Lampica će svijetliti samo na jednom faznom vodiču. Potrebno je zapamtiti taj vodič i isključiti osigurač. Nakon toga, vodič se steže srednjim vijkom prvog prekidača, a druga dva se vežu za preostale vijke. Kako će ta dva vodiča biti raspoređena apsolutno nije od presudne važnosti. Kod druge doze također se nalazi fazni vodič i treba ga zapamtiti. Prekidač se uključuje na prvom prekidaču koji mijenja svoj položaj. U tom se slučaju ponavlja traženje faznog vodiča s ispitnom žaruljicom, zatim se memorira i osigurač isključuje. Sada je najvažnije voditi računa o trećem nefaznom vodiču jer je on pričvršćen na srednji vijak druge sklopke. Ostali vodiči su pričvršćeni na druge slobodne vijke.
Izmjenjivi WiFi pametni prekidači za stubišta i hodnike
Prekidači se uglavnom koriste za uključivanje (isključivanje) jednog izvora svjetlosti s dva mjesta. Najčešće u hodnicima stanova i stubištima kuća potrebno je upaliti svjetlo na početku prolaza i ugasiti ga s drugog mjesta nakon prolaska.
Svojom pojavom na tržištu, WiFi sklopke su u mnogočemu unaprijedile klasične kućne instalacije, ali s njima su došli i problemi kada je uglavnom bilo potrebno do njih dovesti neutralni vodič kako bi primili svoje napajanje i time se aktivirali. Ovaj problem se mogao riješiti jedino korekcijom instalacije, što je u pravilu zahtijevalo intervencije na zidovima i prolazak još jednog vodiča.
Iz gore navedenog problema s nedostatkom vodiča proizašla je potreba za WiFi prekidačima koji će moći raditi bez neutralnog vodiča, odnosno samo na faznom vodiču koji je do tada bio prekidan klasičnim zidnim prekidačem. I naravno, danas postoje i montažni zidni WiFi prekidači koji rade samo na fazni vodič poput klasičnih zidnih prekidača, no cijena im je trenutno znatno viša u odnosu na druge modele s kojima ćete izbjeći promjene na električnim instalacijama u vašoj kući.