Zašto je ugradnja stropnog ventilatora korisna?
Ugradnja stropnog ventilatora vrlo je učinkovito rješenje za poboljšanje udobnosti. Iako ne utječu izravno na temperaturu u prostoriji, kruženjem zraka stvaraju pravi efekt na našoj koži da je do dva stupnja ugodnija. Studije udobnosti pokazale su da ljudi više vole višu temperaturu kada su izloženi blagom strujanju zraka. To se događa jer kretanje zraka u prostoriji hladi temperaturu s površine naše kože otpuhujući vlagu koju tijelo isparava i omogućuje daljnje emitiranje topline iz tijela. Zbog njihovog kičastog dizajna, arhitekti ih vrlo rado koriste u interijeru. Dovoljno je da klima uređaji ne moraju doseći dva stupnja koja daju ventilatori. U poslovnim zgradama to predstavlja značajnu uštedu tijekom cijele godine, budući da tipični stropni ventilator troši 50 do 150 W pri maksimalnoj brzini.
Ugradnja stropnog ventilatora – učinite to sami?
Ugradnja stropnog ventilatora kućni je posao koji možete učiniti sami i vrlo je jednostavan. Kao i kod svake instalacije vezane uz elektroinstalacije, prvo provjerite je li dovod struje na mjesto gdje postavljate ventilator isključen – to ne znači samo isključivanje sklopke, već i osigurač, i naravno, pratite upute na pakiranju. No, ako niste sigurni kako sami obaviti ovaj posao, savjetujemo vam da traženu uslugu objavite na bellcom-hrvatska.com i usporedite ponude domaćih tvrtki/majstora.
Na što treba obratiti pozornost prilikom postavljanja stropnog ventilatora?
Stropni ventilator je najučinkovitiji kada je instaliran u sredini prostorije. Mjerna traka pomaže u određivanju točnog središta prostorije ako nema rasvjetne instalacije. Ako je moguće, mogu pomoći i dvije dijagonalne linije na stropu koje se križaju u sredini prostorije. To je često lakše od mjerenja metarskom trakom. Ako sami postavljate stropni ventilator, posebnu pozornost morate obratiti na pričvršćivanje. Ako se ventilator odvoji od stropa, ne postoji samo financijski gubitak, već i sigurnosni i zdravstveni rizik.
Može li se stropni ventilator montirati na bilo koji zid?
Ugradnja stropnog ventilatora ne može se planirati na svaki strop. Strop mora biti stabilan. Prethodno provjerite da li je nosivost stropa najmanje 50 kg, jer je u protivnom rizik prevelik i ventilator ne treba ugrađivati.
Različite vrste stropnih ventilatora
Stropni ventilatori izvrsni su za cirkulaciju zraka kroz prostoriju. Od svog početka, stropni ventilator doživio je brojne transformacije. S napretkom tehnologije danas su stropni ventilatori postali raznoliki i njihova funkcionalnost nije ograničena samo na hlađenje prostora. Stropni lusteri-ventilatori obavljaju funkciju hlađenja zraka u prostoriji, kao i osvjetljavanja prostorije. Ventilator i svjetlo mogu se kontrolirati s jednim ili dva pojedinačna prekidača. Ovi ventilatori imaju motore visokih performansi, koji dobro rade i nadopunjuju njihov izgled. Većina modernih modela dolazi s daljinskim upravljačem s funkcijama kao što su mjerač vremena, način mirovanja i podešavanje brzine.
Današnji stropni ventilatori s 3 do 6 propelera popularni su kućanski uređaji. Dolaze u raznim bojama, značajkama i s različitim brzinama motora. Dok neki ventilatori imaju jednostavan i minimalistički izgled, drugi mogu imati elegantnije i elegantnije elemente koji nadopunjuju estetiku prostorije.